Çulhalı'nın İnternetteki Sesi-Forum Çulhalı

Forum Çulhalı'ya Hoşgeldiniz.

Eğer üye iseniz lütfen giriş yapınız, eğer henüz üye değilseniz ve forumdan tam olarak yararlanmak istiyorsanız kayıt olarak foruma katılabilirsiniz.

www.culhali.forumonline.biz
www.culhali.net.tc
Join the forum, it's quick and easy

Çulhalı'nın İnternetteki Sesi-Forum Çulhalı

Forum Çulhalı'ya Hoşgeldiniz.

Eğer üye iseniz lütfen giriş yapınız, eğer henüz üye değilseniz ve forumdan tam olarak yararlanmak istiyorsanız kayıt olarak foruma katılabilirsiniz.

www.culhali.forumonline.biz
www.culhali.net.tc


Çulhalı'nın İnternetteki Sesi-Forum Çulhalı

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Çulhalı'nın İnternetteki Sesi-Forum Çulhalı

Köyün İlk Ve Tek Forumu... www.culhali.yetkinforum.com www.culhali.net.tc

Forum Çulhalı'ya Hoşgeldiniz.
Çulhalı'nın İnternetteki Sesi
www.culhali.yetkinforum.com
www.culhali.net.tc

  Hekimhan ilçemiz

  Admin
  Admin
  Site_Yönetici
  Site_Yönetici


  Erkek Mesaj Sayısı : 30
  Reputation : 0
  Points : 48
  Kayıt tarihi : 11/03/07

  Character sheet
  ÇULHALI KÖYÜ:

  Hekimhan ilçemiz Empty Hekimhan ilçemiz

  Mesaj tarafından Admin 11th Kasım 2010, 13:44

  Hekimhan ilçemiz Renkli10
  Yüzölçümü: 1.844(km2)

  Nüfus:(2000) 42.515

  Nüfus yoğunluğu:(22 kişi/km2)

  Plaka kodu: 44

  Telefon kodu: 422

  Mahalle sayısı:35 Köy sayısı:49

  Kaymakam: Nurettin DAYAN

  Resmi İnternet Sitesi: www.hekimhan.gov.tr

  hekkk.jpg Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Fırat Bölümünde, Malatya İline bağlı bir ilçe olan Hekimhan, doğusunda Arguvan, batısında Kuluncak ve Darende, kuzeyinde Sivasın Kangal ilçesi, güneyinde Yazıhan, Akçadağ ile çevrilidir. İlçe toprakları dağlık, engebeli ve oldukça yüksek bir arazi yapısına sahiptir. Kuzeyde Yama Dağının güney uzantılarından Ayran Dağı bulunmaktadır. İlçe topraklarında bu dağ, Hasbek Doruğunda 2.310 m.ye yükselir. İlçenin batısında Akçababa Dağı (2.164 m.) ile Leylek Dağı (2.052 m.) bulunmaktadır. Zurbahan (2.004 m.), Ayranca (2.520 m), Kırınkaya ilçenin diğer yükseltileridir.

  Hekimhan ilçesinin jeolojik yapısı, Alp kıvrımlaşması sonrasında oluşmuştur. III. Jeolojik zamanın sonuyla IV. Zamanın başlarında ortaya çıkan tektonik hareketler sırasındaki kırılma ve kıvrılmalarla kimi kesimleri yükselmiş ya da çökmüştür. İlçe alanında çok şiddetli aşınmalar olmuş, çöküntü alanları alüvyonlarla dolmuştur. Bu nedenlerle ilçe alanında III. Zaman yaşlı kalker ve konglomeralar, volkanik küller çok yaygındır. Yükseltisi 915-950 m. arasında değişen bu çöküntü alanının kuzeyi beyaz ve yeşil marnlarla kaplıdır. İlçe alanını III. Zaman neojen kalkerleri egemen durumdadır. 50-60 metre kalınlıkta yatay tabakalar oluşturan aynı yaştaki konglomeralar Tohma ve Kuruçay vadilerine doğru yayılmıştır.

  Hekimhan ilçemiz Hekkk10

  Malatya ilinde platolar geniş yer tutmaktadır. Hekimhanda da Yama Dağının eteklerinde Yama Platoları ismi ile bilinen yüksek düzlükler bulunmaktadır. İlçenin kuzeyindeki platolar Sivas ili sınırlarında daha geniş ve düz olup, değişik yükseltilerde taraçalı bir yapıdadır. Yama Dağının batı eteklerinden başlayan Kuruçay Vadisi Tohma ve Fırat vadileri ile birleşir. Kuruçay Vadisinde Çapıtlı Yazısı ile Yazıhan düzü dışında ovalık alan bulunmamaktadır. Kuruçay Vadisinde, Hasançelebi yöresini kaplayan düzlüğe Çapıtlı Yazısı denilmekte olup, bu ova düz olmakla beraber yer yer dalgalı bir yapıdadır. Han Yazısı, karadere yazısı, selimli ve Kömülü Yazıları ilçenin diğer düzlükleridir. Hekimhanda büyüklü küçüklü pek çok yayla bulunmaktadır. Bunların başında Yamadağ, Başak, Ovacık, Işıklı, Dikili ve İğdir yaylaları gelmektedir. İlçe topraklarını Kuruçay ile Yağca Çayı sulamakta olup, bunlar Fırat Nehrinin kollarındandır. Hekimhan ilçesinin doğal bir gölü yoktur. Yalnızca dağlık kesimlerden akan suların toplanması ile oluşan göletlere ve yüzeye çıkan suların oluşturduğu küçük kaynaklar vardır. Bunların dışında sulama amaçlı Boztepe sulama barajı, Güzelyurt sulama göleti, Karadere sulama göleti, Budaklı sulama göleti bulunmaktadır. Bu göletlerin genelde kayısı yetiştirilmesinde önemli payı bulunmaktadır. Deniz seviyesinden 1.040 m.yükseklikteki ilçenin yüzölçümü 1.844 km2 olup, 2000 Yılı Genel Nüfus Sayım sonuçlarına göre; toplam nüfusu 42.515tir. İlçe bitki örtüsü bakımından yoksul olup, bozkır bitki örtüsüne sahiptir. İlçede eskiden meşe koruluklarına bulunuyorsa da bunlar erozyon, yerleşim ve düzensiz kesimler sonucunda yok olmuştur. Böylece ilçenin bitki örtüsü bozkıra dönüşmüştür. Bununla beraber, Kızılcık, yabani meyve ağaçları, kaynak ve vadi boylarında kavak ve söğütler yer almaktadır.

  Hekimhan ilçemiz 2710


  İlçede Karasal iklim hüküm sürmekte olup, yazlar sıcak ve kurak, kışlar kar yağışlı ve soğuktur. Kar yağışı uzun süre devam eder.

  İlçenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yetiştirilen başlıca tarımsal ürünler; buğday, arpa, soğan, baklagiller, patates, kayısı, elma ve üzümdür. Son yıllarda kayısı üretimine çok önem verilmiştir. Hayvancılıkta da sığır, koyun, kıl keçisi yetiştirilmektedir. Ayrıca Yama Dağındaki köylerde hayvansal ürünlerin yanı sıra halı ve kilim dokumacılığı da yaygındır.

  1953 yılında Bilfer madencilik Şirketi ilçede mevcut demir madenlerini işletmeye başlayınca İlçede önemli ölçüde istihdam alanı açılmıştır.1978 Yılında Demir Çelik İşletmeleri Genel Müdürlüğüne devredilmesi sonucu bu sahadaki çalışmanın daha genişletilmesi iş kapasitesini arttırmıştır. Ayrıca ilçede faaliyet gösteren birkaç tamir atölyesi ve marangoz atölyesi, tuğla fabrikası Kayısı işletme tesisi bulunmaktadır. İlçe topraklarında demir, dolamit, krom ve kireçtaşı yatakları vardır.

   Forum Saati 30th Ocak 2023, 18:24